ZAJĘCIA RUCHOWE. 

Wszystkie zajęcia ruchowe zrealizowane w czasie projektu miały za zadanie poprawienie ogólnej sprawności fizycznej osób biorących udział w programie AKTYWNI +:gimnastyka, samoobrona, nordic walking oraz treningi wzmacniające , których głównym celem było wprowadzenie drobnych zmian w codziennym życiu osób starszych poprzez pokazanie ćwiczeń wzmacniających rozciągających i zapewniających dobre samopoczucie było kluczowym elementem. 

Treningi, które zostały zrealizowane w ramach projektu, były działaniem mającym na celu podniesie świadomości zdrowego stylu życia seniorów, wzmocnienia kondycji fizycznej oraz mentalnej. Umiarkowany ruch miał za zadanie zwiększenie ukrwienie całego ciała, co oznacza lepsze zaopatrzenie tkanek w substancje odżywcze i tlen. Jest to ważne dla wszystkich głównych organów – dla wątroby, serca, jelit – ale szczególnie znaczenie ma dla mózgu i w profilaktyce chorób osłabiających centralny układ nerwowy. Zwiększenie siły i masy mięśni poprawia postawę i stabilność stawów oraz zwiększy spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Kumulacja różnych drobnych zmian w układzie ruchu prowadzi do zmian w codziennym życiu, do poprawy samopoczucia i jakości życia seniorów.

Zarówno uczestnicy jak i trenerzy byli bardzo zadowoleni z pozytywnych efektów zrealizowanych działań.

Projekt dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni +”na lata 2021-2025”. Edycja 2022

WYCIECZKA TURYSTYCZNA SENIORÓW.

14 grudnia odbył się wyjazd seniorów do Olsztyna.Pierwszym jego punktem była Galeria sztuki. Przewodnik opowiedział o dziełach jakie tam się znajdowały i jak powstały. Przedstawił jak za pomocą systemu można zwizualizować swoją wyobraźnię. Im dokładniej w słowach przedstawiasz swoją wizję obrazu, tym ciekawsze wychodzą efekty. Po przemowie można było zakupić prace, które zostały stworzone przez sztuczną inteligencję. Następnie Seniorzy udali się na poczęstunek i chwilę odpoczynku po podróży.

Bardzo wyczekiwanym przez uczestników projektu elementem wycieczki była Filharmonia Warmińsko-Mazurska. Seniorzy obejrzeli musical pt. „Pora jeziora”. Była to opowieść wigilijna inspirowana tradycją i kulturą regionu, łącząca w sobie przeszłość z teraźniejszości. Wszyscy byli zachwyceni widowiskiem. Wspaniałą grą aktorów, połączoną z piękną oprawą muzyczną.

To był wspaniały wyjazd, który dla wielu zostanie na długo w pamięci.

Projekt dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni +”na lata 2021-2025”. Edycja 2022

Integracja - wigilia.

Ostatnia integracja w projekcie była jednocześnie spotkaniem wigilijnym. Czasem podsumowań oraz życzeń Bożonarodzeniowych oraz Noworocznych. Momentem, gdzie w kameralnym gronie i uroczystym poczęstunku, uczestnicy projektu mogli wymienić się doświadczeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi realizacji projektu „Śpisz Pisz? Obudź się Edycja 2022”.

Cudownie spędzony  czas w świątecznej atmosferze.

Projekt dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni +”na lata 2021-2025”. Edycja 2022

Spotkania Psychologiczne.

W grudniu odbyły się spotkanie psychologiczne z Panią Tatianą. Tematy grupowych rozmów, które zostały poruszone podczas zajęć:

 • Kim jestem? Jaki (jaka) jestem? Rozpoznawanie i pogłębianie własnej tożsamości.
 • Moje miejsce w świecie.
 • Aktywność i jej ograniczenia.
 • Negatywne przekonania jako hamulec aktywności.
 • Samotność jako stan umysłu.
 • System wartości jako indywidualna cecha każdego człowieka.
 • Różnice międzypokoleniowe – czy należy je omijać?
 • Czy w moim wieku mogę jeszcze marzyć i realizować marzenia?
 • Porozmawiajmy o szczęściu.
 • Trudne tematy: choroba, niepełnosprawność, śmierć
 • Czego oczekuję od innych osób? Co mogę zrobić dla innych osób?
 • "Wesołe jest życie staruszka"? Pozytywne nastawienie do życia.

Projekt dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni +”na lata 2021-2025”. Edycja 2022

Please publish modules in offcanvas position.